HAULOTTE diesel articulated boom platform with a working height of 26 meters and a horizontal reach of 16. The maximum load capacity of your basket is 230 Kg.
Rent this machine
Description
The HAULOTTE diesel combustion engine articulated platform offers a working height of 26 meters and a horizontal reach of 16 meters. In addition, it provides optimized accessibility to any point thanks to its both positive and negative elevation. Includes hydraulic differential lock and four wheels, both driving and steering, to work on any surface.
Data sheet
Diesel articulated platform 26m HAULOTTE HA260PX 4X4X4
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 25,6 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Length | 12000 mm |
| Width | 2350 mm |
| Height | 2670 mm |
| Weight | 15950 Kg |
More information
Request your quote without obligation
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may be interested
JLG 450AJ 4X4 SII
Diesel articulated platform 16M JLG 450AJ 4X4 SII
JLG 510AJ
Diesel articulated platform 18M JLG 510AJ
GENIE Z-45/25J RT
Diesel articulated platform 16 meters GENIE Z-45/25J RT