JLG diesel articulated platform with working height of 15,72 meters, horizontal reach of 8 meters and load capacity of 230 Kg.
Rent this machine
Description
This diesel articulated arm platform has a lifting height of about 16 meters and a load capacity of 230 kg. The 450AJ model improves productivity and efficiency in the work area. It has a reduced dimensions design that allows you to access difficult and narrow surfaces.
Data sheet
Diesel articulated platform 16m JLG 450AJ 4x4
| Brand | JLG |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 15,72 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Length | 6450 mm |
| Width | 1750 mm |
| Height | 2010 mm |
| Weight | 6670 Kg |
More information
Request your quote without obligation
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may be interested
JLG 510AJ
Diesel articulated platform 18M JLG 510AJ
HAULOTTE HA260PX 4X4X4
Diesel articulated platform 26m HAULOTTE HA260PX 4X4X4
HAULOTTE HA32PX
Diesel articulated platform 32m HAULOTTE HA32PX