Himoinsa parallel generator set with nominal power of 160 kVA.
Rent this machine
Description
This HIimoinsa HRFW 160 T5 diesel generator set offers a nominal power of 150 kVA with parallel connection. Designed for power supply in industrial environments.
It has a 450 liter fuel tank.
If you need to rent a 150 kVA generator for your event or as an emergency power source, this HIMOINSA generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Parallel generator set 160 kVAS HIMOINSA HRFW 160 T5
| Brand | HIMOINSA |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 3360 mm |
| Width | 1250 mm |
| Height | 1997 mm |
| Weight | 2288 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 160 kVA |
| Tank capacity | 450 l |
| Generator type | PARALLEL |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
PRAMAC GSW167P
Generator set 150 kVA PRAMAC GSW167P
HIMOINSA HFW-100
Generator set 100 kVA HIMOINSA HFW-100
PRAMAC GCW45P
Generator set 40 kVA PRAMAC GCW45P