The Genie GS-3390 RT diesel scissor lift offers us a maximum working height of 11.94 meters and a load capacity of 1134 kg.
The width of the machine is 2,29 meters, a transport length of 3,94 meters and its weight is 5433 kg.
Rent this machine
Description
The Genie GS-3390 RT is designed to offer a very robust performance capable of working in rough terrain environments. This diesel scissor lift is strong and durable and allows us to increase productivity in demanding outdoor environments with a capacity of up to 7 people on board.
Up to 50% slope surmountable and 4-wheel drive.
Data sheet
Diesel scissors lifting platform 12 meters GENIE GS-3390 RT
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 15,06 m |
| Load capacity | 1134 Kg |
| Gradeability | 0,5 |
| Length | 3980 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1550 mm |
| Weight | 5433 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE COMPACT 12 DX
Diesel scissor platform 12 meters HAULOTTE COMPACT 12 DX
HAULOTTE H12 SDX
Diesel scissor platform 12 meters HAULOTTE H12 SDX
JLG SLJ 153-22
Diesel scissor platform 18 meters JLG SLJ 153-22