The JLG electric articulated boom offers a maximum working height of 20,39 meters and a load capacity of 230 kg. It offers a lateral range of 14,19 meters.
Rent this machine
Description
This articulated offers one of the most powerful electric heights in the sector. With a working height of 20,39 meters and a horizontal reach of 14 meters, it offers greater maneuverability and better performance on the ground thanks to its oscillating axle and automatic traction control.
Data sheet
Electric articulated platform 20m JLG M600JP
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 20,39 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,3 |
| Length | 1015 mm |
| Width | 2420 mm |
| Height | 2540 mm |
| Weight | 7807 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG E600JP
Electric articulated platform 20m JLG E600JP
JLG E300AJ
Electric articulated platform 11m JLG E300AJ
HAULOTTE HA15IP
Electric articulated platform 15m HAULOTTE HA15IP