The MAGNI ES0807EP electric scissor lift platform offers a working height of 8 meters and a load capacity of 230 kg. It has a height of 2,15 meters, a width of 0,76 and a length of 1,86 meters.
Rent this machine
Description
This lifting platform has silent operation and energy savings with zero emissions, making it perfect for working in closed spaces, such as warehouses or shopping centers, as well as small construction sites. Alcanza la posición de trabajo rápidamente gracias a sus motores de corriente continua, que garantizan un radio de giro casi nulo.
The automatic underbody protection significantly improves the smoothness and safety of traction in a raised position.
This equipment incorporates: automatic braking system, on-board diagnostic systems, movement alarm sensors, inclinometer with alarm, emergency stop button and a design with zero emissions and zero noise.
Data sheet
Electric scissor platform 8 meters MAGNI ES0807E
| Brand | MAGNI |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 7,8 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1860 mm |
| Width | 760 mm |
| Height | 2150 mm |
| Weight | 1560 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MAGNI ES0607EP
Electric scissor platform 6 meters MAGNI ES0607EP
HAULOTTE OPTIMUM 8 1930E
Electric scissor platform 8 meters HAULOTTE OPTIMUM 8 (1930E)
MAGNI ES1612E
Electric scissor platform 16 meters MAGNI ES1612E